PODIJELI

Drugog dana EP nacionalni tim Srbije, u neizvjesnoj i dramatičnoj utakmici sa domaćinom, slavila je u zadnjoj sekundi poenima Nemanje Bjelice – 68:66

Na Evropskom prvenstvu u košarci Srbija i Njemačka su odigrale dramatičnu, do kraja neizvjesnu, utakmicu u kojoj su “orlovi” slavili pobjedu u posljednjim sekundama meča, poenima Nemanje Bjelice preko Tibora Plajsa – 68:66!

Njemačka je kao domaćin u Berlinu, u “Mercedes-Benc areni”, imala podršku publike i bila je maksimalno motivisana, ali igrači Srbije nisu posustajali ni u jednom trenu – upornost se isplatila.

SRBIJA 68
NjEMAČKA 66
Dvorana: “Mercedes – Benc arena”.
SRBIJA: Teodosić 8 (0/6 za tri, 4 as), Simonović 5, Kuzmić 4, (7 sk) Bogdanović 9, Bjelica 12, Marković 2, Kalinić 6, Nedović 6 (7 sk.), Milosavljević, Raduljica 7 (4 sk), Erceg 9, Milutinov
NEMAČKA: Lo, Gifej 3, King, Šafarcik 11, Tad, Pleis 15 (7 sk), Novicki 15 (10 sk), Šroder 11 (6 as), Zipser 2 (6 sk, 5 as), Gavel 4, Voigtman 5
Po četvrtinama: 19:18, 20:20, 11:10, 18:18

Ponedeljak je slobodan dan.

PRVA ČETVRTINA 19:18
Prvu petorku Srbije čine: Teodosić, Marković, Bjelica, Kalinić i Raduljica (juče je bio Kuzmić). Za Njemačku meč su počeli. Novicki, Plajs, Šruder, Cipser, Gavel.

Prve poene na meču postigao je Nemanja Bjelica, sa penala jer ga je prije toga faulirao Dirk Novicki – 2:0. Na drugoj strani njemački centar pogađa sa poludistance 2:2. Upravo su pomenuta dvojica igrača rivali na terenu koji se međusobno čuvaju i “ganjaju”.

U drugom minutu Šruder pogađa svoj četvrti poen i dovodi Njemačku u prvo vodstvo – 4:6, ali Kalinić zakucava na asistenciju Teodosića – 6:6. Pogađa i Raduljica – naznaka da će se razigrati – 8:6.

Mali broj poena, a veliki faulova… Bjelica je već drugi put bio na liniji penala… Nikola Kalinić i Stefan Marković su napravili po dva faula, a igra se 5. minut – 9:11. Upravo lične greške naših igrača na Njemcima i ne neprecizni šutevi za tri dali su prednost domaćinu od 9:13, pa 10:15 u 7. minutu.

Na sreću Njemci nisu precizni iz daljine, kao što su dobri u reketu. Izmijenio je Đorđević prvu petorku i unio novu energiju u igru… Bogdanović iz igre, a Simonović i Erceg sa penala prave seriju 6:0 i preuzimaju prednost – 16:15 u 9. minutu….

Već u sledećem napadu Šafarcik pogađa za tri (prva trojka Njemaca), ali i Bogdanović, na asistenciju Tea, vraća šut sa 6.75 – 19:18.

DRUGA ČETVRTINA 20:20
Napadi Srbije idu preko Bogdanovića, ali Novicki vraća prednost Njemačkoj – 19:20 što su jedini poeni u prva dva minuta četvrtine na obe strane… Pogađa i Šafarcik i vraća plus 4 – 19:23 (13. minut). Đorđević je poslije ovoga napravio trostruku izmjenu! Kalinić je jedan od igrača koji su ušli – pogodio je poslije Teodosićevog promašaja, napravio je svoju treću ličnu grešku na Novickom – 21:25, ali je odmah u sledećem napadu iznudio poene plus bacanje – 23:25…

Novicki ne prašta – trojka centra Njemačke za 23:28!

Voigtman i Novicki pogađaju nove trojke za maksimalnu prednost 29:36 (16. minut) što unosi nervozu u tim Srbije jer im igra nema realizaciju. Drži se priključak, ali je potreban kontinuitet… Đorđević traži petorku, igrači ne odustaju – 35:38 (19. minut).

Voigtman je igrač koji se ističe na ovom meču po prljavoj igri i brutalnim faulovima, upisao je već četiri, međutim nijedan nije bio dosuđen kao namjeran … a toliko je bila očigledna namjera.

Zatvorili su Njemci bekovsku liniju Srbije… Ali upornost Orlova se isplatila – Simonović je, na asistenciju Bjelice, pogodio i iznudio faul Kinga – za preuzimanje vodstva – 39:38.

Srbija nije izašla iz bonusa u ovoj četvrtini. Imala je posljednji napad od 4 sekunde i nije ga iskoristila, ali je sa aktivnim rezultatom otišla na odmor – 39:38.

Pogled na šutersku statistiku prvog poluvremena ne budi radost, ali neka ostane nada u boljih 20 minuta: šut za tri nikako da krene – 1/13 (od toga je 5 Teodosićevih), ali zato Srbija dominira u skoku – 24 naspram njemačkih 14.

TREĆA ČETVRTINA 9:10
Trojkom Njemci otvaraju drugo poluvrijeme – 39:41, Plajs vraća plus 4 – 39:43… Dobro se Simonović, koji je počeo petorku, nosi sa odbranom Novickog. Đorđević ga izvodi i uvodi Bogdanovića, na kome su Njemci uspješno skautirali odbranu. Erceg mijenja Raduljicu.

Teško se igra. Srbija je iskoristila bonus, Njemci napravili tek drugi faul (26.minut).

Bogdanovićeva upornost se isplatila – “probio” je odbranu Njemačke i pogodio za 45:47, a onda je Nedović, poslije nekoliko grešaka na meču, pogodio ključnu trojku – 48:47 (28. minut)… Ali Marković pravi faul, ljut na sebe izlazi na klupu – Šruder vraća izjednačenje – 48:48.

2.3 sekunde pre kraja četvrtine Zoran Erceg u duelu sa pogađa i izvlači penal – 50:48, posle čega svi odlaze na dva minuta odmora

ČETVRTA ČETVRTINA
Ovu dionicu počinje Kuzmić poenima – 52:48, pogađa i Bogdan sa penala – 54:50
Teodosić razigrava Bogdanovića, Bogdanović – Kuzmića, koji upisuje svoje nove poene za maksimalnu razliku – 56:50 (34. minut).

Šafarcik pogađa za tri – 56:53. Pokušao je i Teodosić, sedmi put, da pogodi za tri – bezuspješno.

Konačno Bjelica pogađa za tri – 59:56, ali Njemci serijom 4:0 prave preokret – 59:60 i bude publiku (37.minut). Stefan Marković pravi peti faul, a Šruder pogađa oba sa penala – 59:62. Izjednačava Zoran Erceg trojkom u važnom trenutku – 62:62!

Poslije dobre odbrane, uslijedio je i dobar napad Srbije – Bjelica je dobio duel sa Plaisom – 64:62 (39. minut). Novicki je sa penala precizaj jednom, a napad Srbije predvodi Bjelica – u duelu sa Dirkom, dobacuje loptu do Nedovića koji ide na “drski” prodor i pogađa – 66:63 (54. sekunde prije kraja).

Šafarcik pogađa za tri, na dodavanje Novickog i fintom na Teodosićevoj odbrani – 23 sekunde prije kraja je izjednačen rezultat 66:66. Đorđević zove tajm aut.

Šruder pravi faul nad Teom na 6 i 3 sekunde prije kraja, jer Njemačka nije izašla iz bonusa. Đorđević traži novi tajm aut – Teodosić dodaje iz auta loptu Bjelici koji hrabro ide preko Plajsa i pogađa – za pobjedu 68:66. Selektor Nejmačke je tražio tajm aut jer je ostalo 0,9 sekundi do kraja.